Ardoino, ‘RGB Bitcoin’de stablecoin çıkarmak için en iyi fırsat’

Estimated read time 2 min read

Paolo Ardoino, RGB protokolünü Crypto’da stabilcoin basmak için “en iyi fırsat” olarak nitelendirdi. Ardoino, RGB’nin Tether’in USDT stablecoin ihracında Omni’nin “haklı halefi” olduğunu söyledi.

Ardoino, “Omni ile ilgili olarak, RGB’nin aslında Bitcoin’de token’lara izin veren modern, ölçeklenebilir, müşteri tarafı akıllı sözleşme sistemine sahip olmak için en iyi fırsatı temsil ettiğine inanıyoruz” dedi. “Bitcoin topluluğunun birçok önde gelen insanı aslında RGB’yi destekleme konusunda aynı çizgide ve biz RGB’nin Omni’nin haklı halefi olmak için tüm doğru bileşenleri entegre ettiğine inanıyoruz.”

RGB , Bitcoin ve Lightning Network için Bitcoin tabanlı dijital varlıkların basılmasına ve ihraç edilmesine olanak tanıyan bir akıllı sözleşme sistemi ve zincir dışı protokoldür. İlk olarak 2016 yılında Bitcoin eğitimcisi Giacomo Zucco tarafından Bitcoin Core geliştiricisi Peter Todd’un önceki fikirlerinden yararlanılarak “blockchain tabanlı olmayan bir varlık sistemi” olarak tasavvur edilmişti.

Omni, Bitfinex’in kardeş şirketi Tether’in 2014 yılında kullandığı ve Bitcoin blok zincirinde stabilcoin yayınlamasına olanak tanıyan ilk katmandı.

Omni desteği durduruldu

Bu yıl Tether, şu anda USDT arzına hakim olan Ethereum ve Tron’a olan talebin artmasıyla karşılaştırıldığında kullanımın azalması nedeniyle Kusama ve Bitcoin Cash SLP uygulamalarının yanı sıra Ağustos ayında Omni’ye verdiği desteği sonlandıracağını duyurdu.

Tether artık Omni’de USDT basmayı tamamen durdurdu, ancak kullanıcılar birkaç ay boyunca tokenleri kullanmaya devam edebilir veya diğer zincirlerle takas edebilirler.

Ardoino, “Maalesef Omni, sürdürülebilir gelişme yeteneğini zayıflatan son zamanlarda bir destek eksikliği yaşadı” dedi.

“Tether, RGB üzerinden olası bir USDT ihracı için bir zaman çizelgesini değerlendiriyor” diye ekledi. Tether, RGB’ye aktif katkıda bulunuyor ve daha önce RGB aracılığıyla Bitcoin üzerinde stabilcoin çıkarmaya geri dönmeyi planladığını söylemişti.

Geliştirici Lightning Labs da dün, RGB’ye Taproot Assets adı verilen benzer bir çözümü yayınladı ; başlangıçta Bitcoin’de, ancak bunu Lightning Network desteğinin takip etmesi bekleniyor.

Ardoino’nun hem Bitfinex hem de Tether’de pozisyonu bulunuyor. Geçen hafta Tether, Ardoino’yu CEO’luğa terfi ettirdi ve Bitfinex CTO’su olarak görevini sürdürüyor.