Data coin nedir, Data Coin yorumu ve geleceği

Estimated read time 3 min read

DATA coin (Streamr) Nedir?


DATA coin (Streamr), güvene dayalı sistemi kullanmak yerine şifreleme sistemlerine dayanan açık kaynak koduna sahip bir proje ve merkezi olmayan bir platformdur. Yeni nesil veri yapı ekonomisi oluşturmak üzere çeşitli özellikler barındıran platform, P2P modeline sahip gerçek zamanlı veri altyapısını sunarak geliştirilmiştir. Teknoloji altyapısı; dünya üzerinde çeşitli noktalara yayılmış bilgisayarlarda barındırılan ölçeklenebilir gerçek zamanlı mesajlaşma ağı (pub/sub), veri alım satım işlemleri için pazar yeri ve gerçek zamanlı verilerle çalışmak üzere bir dizi araç içeriyor.

2017 yılında Streamr (DATA), kitle fonlaması yoluyla yatırım toplamaya başladı. Ana hedefi merkeziyetsiz altyapı ve veri ekonomisi meydana getirmek için yola çıktı. Geliştiriciler projelerini, “Durdurulamaz Uygulamalar için Durdurulamaz Veriler” şeklinde açıklıyor. Streamr gerçek zamanlı bilginin değerinin karşılığını token haline getirme gayreti içindedir ve bunu pazar yerleri gibi veri toplulukları üzerinde kullanılabilir kılmaya çalışır. DApp, IoT cihazları ve daha birçok seçeneğe uygun geliştirilen platform, Web 3.0 ekosistemi açısından kendini çok önemli bir protokol olarak tanımlıyor.

Streamr DATA tokenin işlevleri arasında, kullanıcılara pratik ve kolay anlaşılır veri alışverişi üzerine inşa edilmiş, kullanımı rahat ve dolu dolu bir bilgi piyasası oluşturmak yer alıyor. Çalışma detaylarına bakıldığında merkeziyetsiz pub/alt ağ, sağladığı bant genişliği ve onayladığı işlem karşılığında DATA token kazanan, dünya geneline yayılmış düğümler tarafından destekleniyor.

Zincir harici çalışan bir ağ olması sayesinde, benzer IOTA hizmetiyle kıyaslandığı zaman rekabette bir adım öne çıkıyor. Dolayısıyla projenin ölçeklenebilirlik ve bant genişliği gibi sorunlarla karşı karşıya kalma ihtimali oldukça düşük. Streamr ekibi, özel bir blockchain yapısı oluşturmayı değil, ağ optimizasyonunu merkezine alan teknolojiler geliştirilmeye odaklanıyor. Streamr geliştiricileri, Ethereum ağıyla ilgili bir eksiklik yaşanması durumunda platformu faklı bir blockchain platformuna aktarma seçeneğine sahip.

Data coin yorumu ve geleceği

Toplam arzı 1 milyarı geçen Data Coin, neredeyse tamamı da dolaşımda olarak görünüyor. ERC-20 token standardizasyonuna sahip olan Data coin, Ethereum ağı üzerinde çalışıyor. Akıllı sözleşmeler ile ağdaki her hareketin güvenliğini denetleyerek bütünlüğü sağlamaya çalışır.Token bir çok merkezi borsada listelenmiş ve alım-satım işlemleri için uygun durumdadır. Ayrıca merkezi olmayan borsalarda da işlem yapılabilir.