MilkyWay, Celestia ağı için ilk likit staking protokolünü yayınladı

Estimated read time 2 min read

MilkyWay, Celestia için bir likit staking protokolü başlattı.

Protokol, kullanıcıların Celestia (TIA) tokenlerini stake etmelerine ve karşılığında, stake edilen varlıklarını temsil eden bir token olan milkTIA almalarına olanak tanıyor. Bu yöntem, geleneksel stake etme sürecine kıyasla sermaye açısından daha verimli bir seçenek sunar.

Celestia, Katman 2 toplu blok zincirlerinin veri kullanılabilirliği ve fikir birliği için kullanabileceği modüler bir ağdır. Ekim ayının sonunda Cosmos ekosistemindeki ana ağda lansmana sunuldu. TIA jetonu, doğrulayıcılar tarafından ağın güvenliğini sağlamak amacıyla staking için kullanılır.

MilkTIA, likiditelerini korurken stake edilen TIA varlıklarını temsil eder. Kullanıcılar bu varlıkları çeşitli merkezi olmayan finans (DeFi) ürünleri arasında takas edebilir veya teminat olarak kullanabilir. Bu düzenleme, Cosmos tabanlı blok zincirlerde yaygın olan tipik 21 günlük ayrılma süresini atlar.

MilkyWay, özel bir Katman 1 blok zincirine güvenmeden çalışır. Likit staking çözümü için Cosmos ekosistemi için DeFi merkezi görevi gören Osmosis üzerinde akıllı sözleşmeler kullandı.

Çözüm, Osmosis üzerinde Everstake, Chorus One, Allnodes, 01node, DSRV, Keplr ve Cosmostation dahil olmak üzere yedi saygın operatörden oluşan bir konsorsiyum tarafından yönetilen çoklu imzalı bir kurulumdan yararlanıyor.

MilkyWay’in piyasaya sürülmesinin ilk aşaması aynı zamanda Osmosis’te bulunan bir TIA:milkTIA likidite havuzunu da içeriyor.

31 Ekim’deki ana ağ sürümünden bu yana, TIA’nın piyasa değeri yaklaşık %400 değer kazanarak 2,50 dolardan 11,50 doların üzerine çıktı.