Spot Bitcoin ETF onayları kesinleşmiş görünüyor

Estimated read time 2 min read

Spot Bitcoin ETF’lerinin onayı K33 Araştırma raporuna göre “kesinleşmiş” görünüyor.

Spot Bitcoin ETF başvuru güncellemeleri, başvuru sahiplerinin son tarih olan 10 Ocak’tan önce nakit yaratma düzenlemesini kabul ettiklerini öne sürüyor.

BlackRock , diğer yeni nakit geri ödeme modelini de içeren değiştirilmiş bir S-1 dosyasını Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sundu. SEC’in bu duruma olumlu göründüğünü söyledi. Ancak, “ayni” bir yardım için yer bıraktı.

BlackRock muhtemelen varlık yöneticisine portföy yönetiminde daha fazla esneklik sağlayacak bir ayni geri ödeme modeline sahip olmak istiyor. Bununla birlikte SEC’in, BlackRock’un bitcoin’i depodan çıkarmasını, hemen satmasını ve hisseleri geri almak istemesi durumunda parayı yatırımcıya geri vermesini gerektiren bir nakit modelini tercih ettiği bildiriliyor.

K33 Kıdemli Analisti Vetle Lunde ve Başkan Yardımcısı Anders Helseth, “Nakit yaratma en verimli yapı değil, ancak dosyalayıcıların güncellemeleri önümüzdeki üç haftadaki ETF onayları lehine bir başka sinyaldir” dedi.

Bloomberg Intelligence ETF araştırma analisti James Seyffart, The Scoop podcast’inde The Block’tan Frank Chaparro ile yaptığı röportajda şunu yineledi: Potansiyel bir spot bitcoin ETF onayı için pencere, 8 Ocak ile 10 Ocak arasına düşecek gibi görünüyordu. Ekim ayından bu yana, %90’lık bir şansın olduğunu öne sürdü. 10 Ocak’a kadar onay. Bu, ilk olarak Nisan ayında yapılan Ark 21Shares başvurusunun son teslim tarihine ulaştığı tarihtir.

Bitcoin ile ‘altcoin coşkusunun kazancı’ arasında değişiyor;
Bu arada Bitcoin 40.500 ila 43.500 dolar arasında bir işlem aralığında kalmaya devam ediyor ve Ethereum düşük performans göstermeye devam ediyor, memecoinler ve alternatif Katman 1 tokenleri “coşku dolu hareketler” gösteriyor.

Analistler, Bitcoin spot hacimlerinin yüksek kalmasının, son rallinin hem yeni alıcıları cezbettiğini hem de başkalarını kar elde etmeye motive ettiğini ve bunun da fiyat konsolidasyonuna yol açtığını gösterdiğini belirtti. Bununla birlikte, kripto yerli türev tüccarlarının Bitcoin’e olan açık ilgisinin yeni yılın en düşük seviyelerine düştüğünü ve varlıkta herhangi bir perakende köpüğü belirtisi göstermediğini söylediler.