Celestia, veri kullanılabilirliği katmanını Polygon CDK ile entegre edecek

Estimated read time 2 min read

Celestia veri kullanılabilirliği katmanını, Katman 2 zincirlerini geliştirmek için kullanılan açık kaynaklı bir kod tabanı olan Polygon Labs’ın zincir geliştirme kitiyle entegre edecek.

Celestia bu entegrasyon ile OKX, Immutable, Astar, IDEX, Palm Network ve diğerleri gibi Polygon CDK kullanan Katman 2 projelerine özel bir veri kullanılabilirliği çözümü sunar. Birbirleriyle etkileşime girebilen Katman 2 zincirlerinden oluşan bir ekosistem olduğu iddia edilen Polygon 2.0’ın bir parçası olan bu projeler için gaz ücretlerini potansiyel olarak azaltmayı hedefliyor.

Polygon’un CDK’sında geliştirilen Katman 2 ağları, sıfır bilgi toplama teknolojisini kullanır. İşlemleri zincir dışında topluyorlar ve bunları ana ağdaki paketler halinde sonlandırıyorlar. Bununla birlikte, bu zincirler veri kullanılabilirliğinin doğrulanmasını gerektirir; bu da her ağ üyesinin zincir dışı depolanan verileri güvenli bir şekilde alabilmesini ve onaylayabilmesini sağlamak anlamına gelir.

Bu zincirlerin sıklıkla güvendiği platform olan Ethereum’un DA katmanı için özel bir yürütme ortamından yoksun olması nedeniyle bir zorluk ortaya çıkıyor. Sonuç olarak, Ethereum düğümlerinin zincirdeki verileri süresiz olarak işlemesi ve depolaması gerekir, bu da Katman 2 çözümlerinin ücretlerinin artmasına katkıda bulunur. Veri kullanılabilirliği çözümlerinin devreye girebileceği yer burasıdır.

Celestia’nın stratejisi, aynı anda birden fazla Katman 2 ağı için depolama bant genişliği sunabilen kendi veri kullanılabilirliği çözümünü içeriyor. Ağların hafif düğümleri çalıştırmasını sağlayan bu çözüm, ağ üzerinde aşırı bir yük oluşturmadan DA doğrulamasını kolaylaştırır.

Polygon’un kurucu ortağı Sandeep Nailwal, “Polygon 2.0’ın sağladığı birlikte çalışabilirlik ve birleşik likidite ile birleştiğinde Celestia’nın kullanıma hazır çözümü, yeni L2 zincirleri oluşturmayı akıllı bir sözleşme uygulamak kadar basit ve uygun fiyatlı hale getirecek” dedi.

Celestia nedir?

Ethereum ve Solana gibi monolitik Katman 1 blok zincirlerinin aksine Celestia, modüler bir ağ olmayı hedefliyor. Mimarisi, düğümlerin zincirler arasında paralel olarak yapılan ve zincir dışı bir şekilde yürütülen işlemler üzerinde fikir birliğine varmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.