Blockchain ağları için sharding nedir? Nasıl çalışır?

Estimated read time 3 min read

Sharding, blockchain ağlarının ölçeklenebilirliğini çeşitli şekillerde geliştirmek için kullanılan bir tekniktir.

Sharding uygulamadaki amaç, bilgileri birden fazla parçaya bölerek potansiyel olarak depolama kapasitesini artırmaktır. Bu genel olarak performansı artırmak için kullanılabilir.

Kripto para birimlerinin işlenmesi söz konusu olduğunda sharding, blockchain ağını daha küçük bölümlere ayırmayı içerir; her bir bölüm veya parça, benzersiz bir akıllı sözleşmeler ve hesap bakiyeleri kümesine sahiptir. Bu, her bir düğümün tüm ağdaki her işlemden sorumlu olması yerine, düğümlerin işlemleri ve işlemleri doğrulamak için ayrı ayrı parçalara atanmasına olanak tanır. Bunu yaparak, sharding, işlemlerin verimini önemli ölçüde artırabilir ve mevcut birçok blok zincirinin karşılaştığı ölçeklenebilirlik sorunlarını çözebilir.

Sharding, güvenlik açısından yeni zorluklar getiriyor. Her bir parçanın güvenli olmasını ve işlemlerin doğrulanması ve kaydedilmesi sürecinin kurcalamaya karşı dayanıklı kalmasını sağlamak çok önemlidir. Diğer bir zorluk ise farklı parçalardaki kullanıcılar ve uygulamalar için özel bir iletişim mekanizması uygulamaya ihtiyaç duyan geliştiriciler için artan karmaşıklıktır. Güvenliği korumak için parçalar arası iletişim ve belirli fikir birliği mekanizmaları gibi teknikler kullanılır.

Ethereum blockchain başlangıçta ağı farklı parçalara bölerek daha derin bir sharding düzeyi sunmayı planlıyordu. Ancak bu fikir büyük ölçüde ikinci plana atıldı. Bunun yerine, ağı, rollup teknolojisini kullanan, Katman 2 ağları olarak bilinen birden çok katman aracılığıyla ölçeklendirmeye daha fazla odaklanıldı. Bu katmanlar, temel katmana etkili bir şekilde toplu olarak gönderilen büyük miktarlardaki işlemleri işler.

Ancak Katman 2 ağlarının da zorlukları vardır. Merkeziyetsizlik sorununun yanı sıra, çok sayıda işlemle uğraştıkları için veri kullanılabilirliğiyle ilgili sorunlar da ortaya çıkıyor.

Ethereum artık ağın ölçeklendirme katmanlarını desteklemesine yardımcı olmak amacıyla bu tür veri kullanılabilirliği sorununu çözmek için parçalamayı kullanmaya daha fazla odaklanıyor. Temel sorun, doğrulayıcıların bu verilerin kullanılabilirliğini doğrulayabileceği şekilde, bu kadar büyük miktardaki verileri temel katmana toplu olarak toplamanın etkinleştirilmesine ihtiyaç duyulmasıdır.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin bir çözüm önerdi. Buradaki fikir, Ethereum blok zincirinin, Katman 2 ağlarından depolanan verilerin kullanılabilirliğini doğrulayacak parçalara sahip olmasıdır. Rastgele seçilmiş bir komite ve rastgele örneklemenin bir kombinasyonunun, bu tür verilerin kullanılabilirliğini doğrulamak için çalışacağını öne sürdü.