Birleşik Krallık, kripto varlık düzenlemelerinde son aşamaya geldi

Estimated read time 2 min read

Birleşik Krallık Hükümeti, kripto varlık düzenlemelerine yönelik attığı adımlarda son planını açıkladı.

Kripto varlıkların ülkede nasıl ele alınacağına dair hazırlanan bu son planda Finansal Yürütme Otoritesi’nin (FCA) geniş çaplı olarak yetkilendirileceği görüldü. Hükümet, ayrıca merkezi İngiltere’de olsun ya da olmasın bireysel tüketicilere hizmet veren tüm işletmelerin yasa kapsamında olacağını belirtti. Kripto varlık düzenlemeleri ile ilgili yol haritasında ilk aşamanın 2024 yılında hayata geçirileceği belirten Birleşik Krallık, itibari para destekli sabit kripto varlıkların düzenleme kapsamına alınmasına öncelik verileceğini de iletti.

Kripto varlıkların düzenlenmesinde geniş bir yetki alanına sahip olacak FCA‘in kripto borsaları da dahil olmak üzere sektörde faaliyet gösteren tüm işletmeleri lisansa tabi tutması bekleniyor. Birleşik Krallık’ta kripto alanında faaliyet göstermek isteyen şirketlerin gereksinimleri yerine getirmesi beklenirken kripto borsalarının ticarete sunacağı kripto paraları listelemeden önce kamuoyuna bilgilendirme yapması gerekecek.

Diğer yandan daha çok merkezi işletmeleri içeren düzenleme girişiminin henüz merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörünü içermediği görüldü. Buna gerekçe olarak ise DeFi sektörünü düzenlemek için uluslararası iş birliğine ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Kripto sektörü için hayata geçirilmesi planlanan kurallar için yeni bir yasa oluşturulmayacak olup bu yeni kurallar mevcut Birleşik Krallık yasaları kapsamına dahil edilerek işletilecek.

İngiltere’de düzenlemelere ilişkin bir önceki gelişmede yasa koyucular, güvenlik güçlerinin yasa dışı faaliyetlerde kullanılan kripto varlıkları dondurmasına izin veren bir yasa tasarısını onaylaması vardı.