Solana, Google Cloud’un BigQuery veri analizi platformunda

Estimated read time 3 min read

Google Cloud servisi BigQuery, Solana’yı entegre ederek blok zincir arşiv verileri ve analizlerine ilişkin gelişmiş verileri sunuyor.


NFT uygulaması Floor, Solana üzerindeki NFT satışları ve listelemeleriyle ilgili verileri BigQuery servisine göndererek bu yeni hizmetten yararlanan ilk uygulamalardan biri oldu.

Google Cloud, Solana’yı BigQuery veri analizi hizmetiyle entegre ederek Solana tabanlı verilere erişimi kolaylaştırdı ve desteğini 20. blockchain ağına kadar genişletti.

Yapılan açıklamaya göre, ilk olarak Lizbon’daki Breakpoint 2022’de duyurulan Solana’nın BigQuery’e dahil edilmesi, blockchain analitiğine ilişkin gelişmiş bilgiler sunmayı amaçlıyor. Google Cloud web3 lideri Nalin Mittal, o sırada Solana desteğinin ilk çeyrekte hayata geçmesinin beklendiğini söyledi.

Solana Vakfı yönetici direktörü Dan Albert: “Google Cloud’daki ekip, bunu yayına geçmeden hemen önce yapmaya kararlıydı ve bu nedenle veri kümesini sonlandırmak ve zincirde olup bitenlere ilişkin kapsamlı bir genel bakış sağladığından emin olmak için daha fazla zamana ihtiyacı vardı.”

BigQuery, Google Cloud’un yerleşik makine öğrenimi, yapay zeka ve iş zekasına sahip sunucusuz veri ambarıdır ve kullanıcıların çok büyük veri kümelerini sorgulamasına olanak tanır.

Albert, açıklamasında “Solana ekosistemi hızla büyüyor ve her gün yenilikler, veriler ve içgörüler üretiyor” dedi. “Bu muazzam büyümeyle birlikte Solana topluluğunun ve genel olarak web3 endüstrisinin ağımızda üretilen analizlere ve verilere hızlı ve kolay erişime olan ihtiyacı artıyor ve Vakfın Google Cloud’un Solana’yı daha iyi hale getirmesine yardımcı olmasından gurur duyuyoruz.”

Solana Vakfı, geliştiricilerden şirketlere ve bireysel kullanıcılara kadar herkesin işlemler, NFT basımı, cüzdan faaliyetleri ve daha fazlasıyla ilgili karmaşık soruları yanıtlamak için Solana’dan veri sorgulayabileceğini söyledi. BigQuery’nin yanı sıra Google’ın Bigtable dağıtılmış veri depolama hizmetinden de yararlanan ekosistem, Solana ağındaki arşiv verilerine erişim de sağlayabilir.


Multichain NFT uygulaması Floor, yeni kullanım durumları için Solana entegrasyonundan yararlanan ilk uygulamalardan biri olup Solana NFT satışları ve listelemeleriyle ilgili verileri BigQuery platformuna gönderiyor.

NFT verilerini uygulamalı olarak ele alma

Floor CEO’su Chris Maddern, “Biraz zincir dışı olan ancak zincir içi verilerle ilgili olan ve bugün pek mevcut olmayan pek çok ilginç veri var” dedi.

Solana Vakfı, “Solana ekosistemindeki NFT verilerinin geleneksel olarak ortalama bir kullanıcı için ayrıştırılması zor veya yalnızca yüksek düzeyde işlem mevcut olduğunu” söyledi. “Zincirde halka açık verileri (örneğin satışlar) Floor’un bazı özel bilgileri ile birlikte ele alan analistler ve diğer kullanıcılar, Solana NFT dünyasında olup bitenlere daha derinlemesine bakabilirler.”

Maddern, “Solana topluluğu ileriyi düşünüyor, açık bir ekosistem oluşturma konusunda liderlik ediyor ve yenilikler yapıyor ve burası bizim için bunu deneyip neler olacağını görmemiz için doğru yer gibi geldi” diye ekledi. “Bizi kollarını açarak karşılayan toplulukla bir şeyler paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.”