Avalanche ağı Inscriptions’lara 5 günde 14 milyon USD ödedi

Estimated read time 2 min read

Avalanche kullanıcıları, Inscriptions oluşturulan tokenleri ve NFT’leri basmak ve taşımak için son beş gün içinde 13,8 milyon dolar işlem ücreti ödedi.

BRC20 olarak ortaya çıkan Inscriptions tabanlı tokenler, normal blockchain işlemlerinde metin yazılarak ve bunları takip etmek için zincir dışı bir numaralandırma sistemi kullanılarak oluşturulur. Tokenlar için yerel destek eksikliği nedeniyle Bitcoin ağında geçici bir çözüm olarak yaratıldılar. Son zamanlarda çeşitli nedenlerle diğer birçok blok zincirine yayıldılar; bunlardan biri, yerel tokenlardan daha ucuz olmalarıdır.

Bu düşük maliyet çoğu blockchainde geçerli. Polygon ve BNB Chain gibi blockchainlerde on milyonlarca yazıt tabanlı token oluşturulurken, kullanıcılar her zincir için toplamda yaklaşık bir milyon dolar ücret ödedi.

Avalanche, Inscriptions’a olan ilginin iki önemli dönemini yaşamıştır. Kasım ayının sonlarında yaklaşık beş gün süren ilki, toplamda yaklaşık 1,5 milyon dolarlık işlem ücreti oluşturdu. Ancak son dönemde ücretler önemli ölçüde arttı.

Bunun büyük ölçüde son dönemde kayıt dışı işlemlerde yaşanan önemli artıştan kaynaklandığı ve bunun sonucunda blok alanına yönelik genel talebin arttığı görülüyor. İşlem maliyetleri bu ay istikrarlı bir şekilde artıyor ve 18 Aralık’ta blockchain‘de birim başına gas fiyatında dikkat çekici bir artış görüldü.

Her alanda etkinlik

Arbitrum’da yazıt tabanlı tokenleri basan ve taşıyanların işlem ücretlerinde de artış görüldü. Son üç günde bunun için yaklaşık 3 milyon dolar harcandı. Bu, kontrol panelinde takip edilen blockchainlerde harcanan ücretlerin yaklaşık %15’ini oluşturuyor.

Tüm blok zincirlerdeki toplam yazıt sayısı sabit kalsa da, son zamanlarda yazıt oluşturmak için kullanılan adreslerin sayısında keskin bir artış oldu. Önceki yüksek günlerde yaklaşık 50.000 adresin kayıtla ilgili işlemler yaptığı görülürken, dün 180.000 adresin bunu yaptığı görüldü. Bunun başlıca nedeni BNB, Avalanche ve zkSync Era’daki faaliyetlerdi.