Starknet nedir ve nasıl çalışır?

Estimated read time 3 min read

Ölçeklenebilirlik, özellikle Ethereum olmak üzere blockchain ağları için büyük bir zorluk olmaya devam ediyor.

Bir blockchain ağındaki kullanıcı ve işlem sayısı arttıkça işlemler yavaşlar ve maliyetler artar. Starknet gibi Ethereum üzerinde Katman-2 ölçeklendirme çözümlerinin devreye girdiği yer burasıdır. Starknet, Ethereum işlemlerinin hızını ve uygun fiyatını artırmak için tasarlanmıştır.

Starknet nedir?
Starknet, Ethereum ağında çalışan, genellikle zk-rollup olarak bilinen bir geçerlilik toplamasıdır. Toplamalar (rollup), işlemlerin çoğunu Ethereum dışında işler ve ardından bu işlemlerin kanıtını Ethereum’a sağlayarak Katman-1 blok zincirinin yükünü azaltır ve işlemlerin daha hızlı ve daha ucuz olmasını sağlar.

Starknet, bir blockchain firması olan StarkWare Industries tarafından Ethereum’u ölçeklendirmek için geliştirildi. Starknet, Şubat 2022’de izinsiz bir Katman 2 ağı olarak tamamen kullanıma sunuldu ve herkesin bu ağ üzerinde merkezi olmayan uygulamalar veya dapp’ler oluşturmasına olanak tanıdı. StarkWare ayrıca Haziran 2020’den bu yana yayında olan StarkEx adında başka bir platform da geliştirdi, ancak bu, dapp’lerin özel gereksinimlerine göre uyarlanmış izinli bir ağdır.

2018 yılında kurulan StarkWare, Sequoia Capital, Paradigm ve Coatue gibi yüksek profilli yatırımcılar tarafından destekleniyor. Şirketin değeri , Mayıs 2022’de D Serisi finansman turunda 100 milyon dolar topladığında 8 milyar dolar değerindeydi. StarkWare bugüne kadar toplam 261 milyon dolar fon topladı.

Starknet nasıl çalışır?
Katman 2 olarak Starknet, ağındaki işlemleri işler ve ölçeklenebilirliği artırmak için bunları Ethereum’a yerleştirir. Bunu, binlerce işlemi “kanıt” olarak bilinen bir veri yapısına sıkıştırarak ve daha sonra bir işlem olarak Ethereum’a göndererek başarır. Bu, verimi veya saniyede işlenen işlem sayısını önemli ölçüde artırır ve işlem başına maliyeti önemli ölçüde azaltır.

StarkNet, zk-STARK veya sıfır bilgiyle ölçeklenebilir şeffaf bilgi argümanı adı verilen özel bir sıfır bilgi kanıt sistemi kullanır. Bu sistem, gizli verileri ifşa etmeden işlemlerin doğruluğunu doğrulayarak gizliliği ve güvenliği artırır.

Starknet’in iki temel bileşeni vardır: Sıralayıcı ve kanıtlayıcı. Sıralayıcılar, işlemleri yürütmekten ve blok önermekten sorumludur. Ethereum düğümlerine göre saniyede çok daha fazla işlem gerçekleştirebilirler. Öte yandan kanıtlayıcılar, daha sonra Ethereum üzerinde kararlaştırılan blok işlemlerinin geçerliliğine ilişkin matematiksel bir garanti sağlar.

Starknet’in , Nisan 2024’te kilidinin açılması beklenen STRK adlı yerel tokenı olacak . StarkWare, Kasım 2022’de STRK tokenını Ethereum’da konuşlandırdı. STRK tokenlarının toplam arzı on milyardır ve STRK, Starknet ağı içindeki işlem ücretlerini, yönetişimi ve staking’i karşılamak için kullanılacaktır.