Binance bundan sonra güçlenecek mi? Yoksa düşüş kaçınılmaz mı?

Estimated read time 3 min read

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, muhtemelen kripto sektöründeki bir oyuncuyu etkileyen en büyük darbelerden birini aldı. Bu hem mali olarak 4 milyar dolarlık bir ceza, hem de CEO’nun istifa etmesi ile şimdilik sonuçlanmış görünüyor.

Binance en azından şimdilik hiçbir yere gitmiyor. Borsanın halihazırda yeni CEO’su Richard Teng var (elbette doğru mesajı göndermek için eski bir düzenleyici) ve sistemin işleyişi de devam ediyor.

Bundan sonra asıl soru şu: Binance bundan sonra nasıl ilerleyecek? Borsa, kurucu ekibinin yasa dışı bir kripto türev platformu işletmekle suçlanmasının ardından piyasa hakimiyetini kaybeden BitMEX’in izinden mi gidecek? Yoksa darbeleri omuzlayıp yoluna devam mı edecek?

Genel olarak kripto gözlemcileri ve sektör oyuncuları, borsanın ilerleyebileceği yön konusunda fikir ayrılığına düştü; bazıları pazar payında büyüme, bazıları düşüş, bazıları ise tarafsız öngörüde bulundu. Ancak büyük ölçüde üzerinde anlaştıkları şey, bunun ani, büyük bir değişimden ziyade, hangi yöne giderse gitsin kademeli bir hareket olacağı fikriydi.

Olumlu görüş
İyimser analistler, anlaşmanın Binance için olası sorunları büyük ölçüde göz ardı ettiği ve önümüzdeki birkaç yıl içinde büyümesine olanak sağladığı görüşünü paylaştı.

Ortaklardan Danny Chong, “Hakimiyet açısından Binance’in piyasa konumunu koruduğunu ve hatta güçlendirdiğini görebiliriz. Bu yasal sorunların çözümü borsaya olan güveni yeniden tesis edebilir ve daha önce güvenlik önlemleri için çekilen fonlar geri akabilir” dedi, kriptoya katılmadan önce 17 yılını yatırım bankacılığında geçiren DeFi protokolü Tranches’in kurucusu.

Chong, düzenleyici geçmişi olan bir CEO’nun atanmasının borsanın uyumluluk önlemlerini artırdığı anlamına geldiğini ve bunun borsanın ABD ve diğer ülkelere geri dönüşünü görebileceğini belirtti.

Cinneamhain Ventures’ın genel ortağı Adam Cochran bu görüşü paylaştı. “İzleme zor olacak ve bu onların iç kaynaklarının çoğunu tüketecek ve onların en son teknolojiye sahip olmalarını zorlaştıracak. Ancak sonuçta bu, standartlarını yapabilecekleri kadar yükseltmek anlamına gelebilir. Bırakıldıkları birçok pazara tekrar girebilmek için” dedi.

Cochran, Binance’in hızlı bir tempoda hareket etmeye alışması durumunda bunun zor bir iğne olacağını, ancak küresel ayak izi nedeniyle güçlü bir temele sahip olduğunu ekledi. “Bu onların yakalayabileceği bir fırsat, sadece çalışmaları gerekiyor” diye ekledi.

MarginX merkezi olmayan borsaya önemli katkılarda bulunan ve Pundi X’in kurucu ortağı Danny Lim de anlaşmanın ardından Binance’in büyüyebileceği görüşünü benimsedi. “Kripto borsalarında pazar hakimiyeti söz konusu olduğunda, Binance başlangıçta düzenlemelere uymak için kullanıcı tabanının bir kısmını kaybedebilir, bu da katılım sürecini karmaşıklaştırabilir. Ancak uzun vadede bakıldığında Binance, pazar hakimiyetini önümüzdeki yıllarda da sürdürmeye devam edecek. varlık değeri açısından ve bundan sonra daha da büyüyecek” dedi.