SEC, kripto uzmanlarını işe almakta zorlanıyor

Estimated read time 2 min read

Finansal düzenleyiciyi denetleyen SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) Genel Müfettiş Ofisi, kurumun iş bulmak için dijital varlıklarını satmak istemeyen kripto uzmanlarını işe almakta zorlandığını dile getiriyor.

Ofis, 31 Ekim tarihli bir raporda , “Pek çok nitelikli adayın, Etik Danışmanı Ofisi’nin kripto varlıkları etkileyen veya içeren belirli konular üzerinde çalışmasını yasakladığını belirlediği kripto varlıkları var” dedi. “SEC’e göre bu yasak , Adaylar genellikle SEC için çalışmak üzere kripto varlıklarını elden çıkarmak konusunda isteksiz olduklarından, yetkililerin işe alımları olumsuz etkileniyor.”

Coinbase ve Binance gibi büyük borsalara karşı bir dizi yaptırım eyleminde bulunan düzenleyici, aynı zamanda nitelikli uzmanlardan oluşan küçük bir aday havuzu ve özel sektörden gelen yüksek rekabetle de karşı karşıya.

Yorumlar, SEC’in üst yönetimi ve performans zorluklarını ayrıntılarıyla anlatan 25 sayfalık bir raporda yer aldı. Yapay zekanın yanı sıra kripto, düzenleyici için özel zorluklar sunan “yükselen bir alan” olarak gösterildi.


Raporda, “SEC’in etkili bir düzenleyici olarak kalabilmesi, piyasa ortamını sürekli olarak izlemesini ve uzmanlığını, kurallarını, düzenlemelerini ve gözetim araçlarını ve faaliyetlerini uygun şekilde ayarlamasını ve modernize etmesini gerektirir.” ifadesine yer verildi. “SEC, kripto varlıklarındaki hızlı büyümeyi çeşitli ‘evrimsel risklerden’ biri olarak kabul ediyor.”

Evrimsel riskler

Son mahkeme kararlarını vurgulayan ve SEC’in Ripple Labs‘e karşı yakın zamanda açtığı davaya atıfta bulunan raporda, kripto için hala tutarlı bir içtihat bulunmadığı ve bunun “aynı bölgedeki yargıçların bile benzer gerçekler veya konular hakkında tutarsız kararlara varabileceği” bir duruma yol açtığı belirtildi. “

Raporda, “Bu alandaki yasanın, sonuçların makul ölçüde öngörülebilir olduğu noktaya kadar netleşmesi yıllar alabilir. Bu belirsizlik, SEC’in uygulama kararlarını ve önceliklerini etkileyebilir.” ifadesine yer verildi.