ProShares, ilk vadeli Ethereum ETF’sini başlattı

Estimated read time 2 min read

ProShares, dünyanın ilk short Ethereum bağlantılı vadeli işlem ETF’si olan SETH’i piyasaya sürdü ve yatırımcılara Ethereum fiyatı düştüğü zamanlarda kar etme fırsatı sağladı.


SETH, ProShares’in BITO, BITI, EETH, BETH ve BETE dahil olmak üzere mevcut kripto ETF portföyünü genişletiyor.

Varlık yöneticisi ProShares, yatırımcılara Ethereum fiyatlarındaki düşüşlerden kar elde etme fırsatı sunmak için tasarlanan ProShares short Ether Stratejisi ETF’sini (SETH) başlattı.

ProShares CEO’su Michael L. Sapir yaptığı açıklamada, “SETH, zahmetli ve pahalı olabilen Ethereum’a kısa süreli maruz kalma sorununu çözmek için tasarlandı” dedi. “SETH’in bugünkü lansmanı ile ProShares artık yatırımcılara hem Ethereum’un arttığı hem de düştüğü günlerde kar elde etme fırsatları sunuyor – hem de geleneksel bir aracılık hesabının rahatlığıyla” diye ekledi.

Synthetix protokolü tarafından etkinleştirilen sentetik bir Ether tokenı olan sETH ile karıştırılmaması gereken SETH, bir dizi kripto bağlantılı borsada işlem gören ProShares fonlara katılıyor. Buna, 2021’de başlatılan ilk ABD bitcoin bağlantılı vadeli işlem ETF’si olan BITO, ABD’nin ilk short bitcoin bağlantılı ETF’si BITI ve Ethereum vadeli işlemlerine yatırım yapan ilk ABD ETF’si olan EETH dahildir. ProShares ayrıca, bitcoin ve Etherin karma performansına odaklanan ve sırasıyla piyasa değeri ağırlıklı ve eşit ağırlıklı risk sağlayan iki vadeli ETF ürünü olan BETH ve BETE’yi de sunuyor.


SETH’in piyasa mekaniği

Şirket, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören SETH’in, S&P CME Ether Vadeli İşlemler Endeksi’nin günlük performansının tersini sunmayı hedeflediğini belirtti. ProShares paketindeki benzerleri gibi SETH de Ether vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla risk almayı hedefliyor.