Coinbase 3. çeyrek geliri %5 düşüşle 674 milyon dolar oldu

Estimated read time 2 min read

Coinbase, üçüncü çeyreği 5,5 milyar doların üzerinde nakit, nakit benzeri, USDC ile kapatan güçlü bir bilanço bildirdi.

Coinbase, 30 Eylül’de sona eren 2023’ün üçüncü çeyreğine ilişkin hissedar mektubunu yayınladı. Toplam gelir geçen çeyreğe göre %5 düşüşle 674 milyon dolar oldu. Net gelir sırasıyla %6 düşüşle 623 milyon dolar oldu. Şirket, 2 milyon dolarlık küçük bir net zarar bildirdi ve üst üste üçüncü çeyrekte 181 milyon dolarlık pozitif Düzeltilmiş FAVÖK elde etti.

Kripto piyasası üçüncü çeyrekte düşük volatilite ve işlem hacimleri görmeye devam etti. Bitcoin fiyatları geçen çeyreğin sonuna göre %12 düştü ve kripto varlıkların oynaklığı son yılların en düşük seviyelerine ulaştı. Sonuç olarak Coinbase’in işlem geliri %12 düşüşle 289 milyon dolara geriledi. Ticaret hacimleri %21 azalırken tüketici işlem geliri %11 düşüşle 275 milyon dolara geriledi. Kurumsal işlem geliri, işlem hacimlerindeki %17’lik düşüş nedeniyle %18 düşüşle 14 milyon dolara geriledi.

Abonelik ve hizmet geliri, geçen çeyreğe göre büyük ölçüde sabit kalarak 334 milyon dolar oldu. Stablecoin geliri, yüksek faiz oranları nedeniyle %14 artarak 172 milyon dolara ulaştı. Ancak blockchain ödül geliri, düşük ödül oranları ve kripto fiyatları nedeniyle %15 düşüşle 74 milyon dolara geriledi.

Coinbase, 5,5 milyar doların üzerinde güçlü bir bilançoyu sürdürdü. Şirket, çeyrek boyunca 2031 Kıdemli Tahvillerinin 263 milyon $’ını 177 milyon $ nakit karşılığında geri satın alarak borcunu indirimli olarak geri almaya devam etti.

Ürün tarafında Coinbase, üç sütunlu stratejisinde ilerlemeler kaydetti. Bir varlık sınıfı olarak kripto için yeni varlıklar eklendi, USD ve USDC sipariş defterleri birleştirildi ve uluslararası alanda genişledi. Kripto paranın finansal sistemi güncellemesi için Coinbase, USDC etrafında Circle ile güncellenmiş bir anlaşmaya girdi. İnternete kripto gücü sağlamak için ise lansman sırasında 10 milyondan fazla NFT basılan Katman 2 ölçeklendirme çözümü Base’i piyasaya sürdü.

Mevzuatın netliği birinci öncelik olmaya devam ediyor. Coinbase, çoğu G20 ülkesinin kripto düzenlemelerini benimsediğine inanıyor. AB’nin MiCA düzenlemesini model çerçeve olarak görüyor ve İrlanda’yı MiCA merkezi olarak seçiyor. ABD’de SEC davası, 2024’ün başlarında yapılması planlanan sözlü tartışmalarla planlandığı gibi ilerliyor.