PayPal, PYUSD stablecoin’i nedeniyle SEC’in mahkeme celbini aldı

Estimated read time 2 min read

PayPal, 1 kasımda SEC İcra Dairesi’nden PYUSD stablecoin’iyle ilgili bir mahkeme celbi aldığını söyledi. Şirket ayrıca bu taleple ilgili olarak SEC ile işbirliğine gittiğini de belirtti.

Ödeme devi PayPal şu ​​anda PYUSD stablecoin’iyle bağlantılı olarak Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından inceleme altında.

Şirket, SEC’e sunduğu başvurusuyla ilgili “1 Kasım 2023’te ABD SEC İcra Dairesi’nden PayPal USD stablecoin’iyle ilgili bir mahkeme celbi aldık” dedi. “Mahkeme celbi belgelerin ibrazını talep ediyor. Bu taleple bağlantılı olarak SEC ile işbirliği yapıyoruz.” dedi.

SEC mahkeme celpleri öncelikle bilgi toplamak için kullanır ve alınan bu celpler her hangi bir yasal işleme veya yaptırıma yol açmaz. SEC, ilettiği bu celple birlikte topladığı bilgilere dayanarak eylem planını belirliyor.

PayPal, stabilcoin’in düzenlendiğini ve tamamen desteklendiğini söyleyerek, kripto şirketi Paxos ile yaptığı ortaklık aracılığıyla Ağustos ayında PYUSD stabilcoin’ini piyasaya sürdü. PYUSD, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’nın (NYDFS) düzenleyici denetimine tabi olan Paxos tarafından düzenleniyor ve PayPal’ın o zamanlar söylediğine göre PayPal, NYDFS’den bir BitLicense’a sahip.

Başlangıçta PYUSD’nin lansmanı heyecan verici olsa da benimsenmesi yavaş olacak gibi görünüyor. Mevcut toplam PYUSD arzı yaklaşık 159 milyon token seviyesinde bulunuyor. Kripto endüstrisine karşı düşmanca davrandığı düşünülen SEC’in PYUSD’ye karşı herhangi bir işlem yapıp yapmayacağı ise henüz merak konusu.

SEC daha önce Haziran ayında Binance’e karşı açtığı davada Paxos tarafından ihraç edilen bir diğer stablecoin olan Binance’e ait BUSD’yi kayıtsız menkul kıymet olmakla suçlamıştı. Şubat ayında SEC, Paxos’a, BUSD’nin kayıtsız bir menkul kıymet teşkil ettiği iddiasına dayalı olarak olası bir yaptırım eylemini belirten bir Wells Bildirimi yayınladı. Ancak Paxos, BUSD’nin federal menkul kıymetler kanunları kapsamında bir menkul kıymet olarak nitelendirilmediğini söyleyerek SEC personelinin tutumuna itiraz etti ve “gerekirse güçlü bir şekilde dava açmaya hazır olduğunu” söyledi.