Near Foundation’dan web3 geliştiricilerine yardımcı iki yeni araç

Estimated read time 2 min read

Near protokolünü geliştiren kuruluş olan Near Foundation, web3 ve blockchain geliştirmek için daha iyi araçlar sağlamayı amaçlayan iki yeni ürünü piyasaya sürdü.

Near Foundation, Near DA adında yeni bir veri kullanılabilirliği katmanını ve Polygon Labs ile işbirliğini duyurdu. Her iki araç da web3 oluşturucularının Ethereum rollups ve WASM blok zincirleri geliştirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Near Vakfı, WebAssembly blok zincirleri için sıfır bilgi kanıtlayıcısı olan zkWASM’yi oluşturmak için Polygon Labs ile bir ortaklık yaptığını duyurdu. İşbirliği, Ethereum uyumlu ağlar oluşturmaya yönelik bir yazılım geliştirme kiti olan Polygon Chain Development Kit ile çalışanlar için zkWASM’yi kullanılabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Şirket yaptığı açıklamada, bu hareketin Near Foundation‘ı Polygon CDK’ya önemli bir katkıda bulunan kişi haline getirdiğini ve Near, Ethereum ve daha geniş web3 ekosistemi arasındaki güvenilir birlikte çalışabilirliği artırdığını söyledi.

Şirket bir açıklamada “zkWASM işbirliği, Polygon Labs’ın çığır açan sıfır bilgi Ar-Ge’sini Near Foundation’ın WASM uzmanlığıyla güçlendirerek bu ZK çözümünü Web3 pazarının ön saflarında konumlandırıyor” diye yazdı.

Yakın Veri Kullanılabilirliği

Ek olarak Near Foundation, Ethereum rollup geliştiricilerine veri kullanılabilirliği sağlamak ve veri göndermenin yüksek maliyetlerinden kurtulmak için Yakın Veri Kullanılabilirliği katmanını da yayınladı.

Near Foundation kurucu ortağı Illia Polosukhin yaptığı bir açıklamada , “NEAR’ın L1’i üç yıldan fazla bir süredir %100 çalışma süresiyle çalışıyor, bu nedenle güvenli DA arayan projelere gerçek güvenilirlik sunarken aynı zamanda uygun maliyetli olabiliyor” dedi . “NEAR, hangi yığın üzerine inşa ettiklerine bakılmaksızın geliştiricilere harika çözümler sunuyor ve artık buna Ethereum modüler blockchain ortamı da dahil.”