JPMorgan: ‘Kripto rallisi abartılı görünüyor’

Estimated read time 3 min read

JPMorgan analistleri, kripto piyasasındaki son yükselişin sürdürülebilirliği konusunda şüphelerini dile getirerek, “kripto rallisinin abartılı göründüğünü” belirtti.

JPMorgan analistleri, kripto paranın geçen ay toparlanmasına neden olan iki ana faktörü belirlediler.

Birincisi, ABD’de kripto piyasalarına yeni para getirebilecek spot bitcoin ETF onayı olasılığı ve böyle bir onayın kripto endüstrisi için bir zafer, Menkul Kıymetler ve Borsalar için ise bir kayıp olarak görülme potansiyeli. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri Çarşamba günü bir raporda, Komisyonun gelecekte daha hoşgörülü bir SEC yaklaşımına yol açma potansiyeline sahip olduğunu yazdı. Ancak analistler hem bu faktörlere hem de argümanlara “şüpheci” yaklaşıyor.

“Öncelikle, yeni onaylanmış ETF’lere yatırım yapmak üzere kripto endüstrisine giren yeni sermaye yerine, mevcut sermayenin Grayscale bitcoin güveni, bitcoin vadeli işlem ETF’leri ve halka açık bitcoin madenciliği gibi mevcut bitcoin ürünlerinden kaymasını daha olası bir senaryo olarak görüyoruz. JPMorgan analistleri, “şirketlerin yeni onaylanan spot Bitcoin ETF’lerine katılması gerekiyor” dedi.

Ayrıca, spot Bitcoin ETF’lerinin Kanada ve Avrupa’da zaten mevcut olduğunu ve piyasaya sürüldüklerinden bu yana yatırımcılardan çok az ilgi topladıklarını yinelediler ve bu nedenle ABD’de yeni onaylanan spot Bitcoin ETF’lerine taze sermayenin gireceği konusunda şüpheci olmaya devam ediyorlar.

Kripto endüstrisi ‘düzenlenmemiş’

Son kripto rallisini yönlendiren ikinci ana faktör, SEC’in Ripple ve Grayscale yasal davalarındaki yenilgisidir. Ancak JPMorgan analistlerine göre bu belirgin kayıplara rağmen gelecekte kripto düzenlemelerinin gevşeyip yumuşamayacağı belirsiz.

Analistler, “Bu sektörün ne kadar düzenlenmemiş olduğu göz önüne alındığında, kripto endüstrisindeki düzenleyici sıkılaştırmanın ileriye dönük olarak önemli ölçüde azalacağı açık olmaktan çok uzak” dedi. “ABD kripto endüstrisi düzenlemeleri hala beklemede ve özellikle FTX dolandırıcılığının anıları hala tazeyken, yukarıdaki iki yasal dava nedeniyle ABD yasa yapıcılarının tutumlarını değiştireceklerine inanmıyoruz.”

Genel olarak analistler, “spot Bitcoin ETF’lerinin SEC tarafından onaylanmasının ardından ‘söylentiyi satın alma/gerçeği satma’ etkisi ihtimalinin yüksek olacağı kripto piyasaları konusunda temkinli davranıyorlar.”