Google, spot Bitcoin ETF etkisiyle kripto reklam politikasında esneme sinyali

Estimated read time 2 min read

Spot Bitcoin ETF etkisiyle Google, “Kripto Para Tröstleri” reklamlarının kapsamını netleştirmek için kripto politikasını güncelliyor.

spot Bitcoin ETF etkisiyle 29 Ocak’tan itibaren Google sertifikalı reklamverenler, bu tür tröstlerin tanıtımını, gereksinimlerini karşıladıkları ABD’yi hedefleyerek gerçekleştirebilecek.

Google, kripto reklam politikasını, Amerika Birleşik Devletleri’ni hedefleyen “Kripto Para Tröstleri” reklamlarını içerecek şekilde revize ediyor. 29 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan son güncelleme , Google sertifikalı reklamverenlerin, teknoloji devinin gereksinimlerini karşılamaları koşuluyla bu tür ürünleri tanıtmasına olanak tanıyacak.

Güncellemeye göre, Google’ın bu tröstlere ilişkin kapsamlı olmayan örneği, “yatırımcıların büyük dijital para havuzlarına sahip tröstlerde hisse ticareti yapmasına olanak tanıyan finansal ürünleri” içeriyor.

Şirket, politikanın küresel olarak tüm Google hesapları için geçerli olacağını ve reklamverenlerin bu ürünlerin hedeflendiği her yerde yerel yasalara uymaya devam etmesi gerektiğini belirtti. Google, “Bu politikanın ihlalleri, önceden uyarı yapılmaksızın hesabın derhal askıya alınmasına yol açmayacaktır” diye ekledi. “Hesabınız askıya alınmadan en az yedi gün önce bir uyarı verilecektir.”

Eylül ayında Google, kripto politikasını da genişleterek reklamverenlerin, kumarla ilgili içeriğin tanıtımını yapmadıkları sürece hizmetlerini kullanarak NFT oyunlarını tanıtmalarına olanak tanıdı.

Google’ın kripto politikası güncellemesinin aynı ay içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor, birçok kişi ABD’deki spot bitcoin borsada işlem gören fonların onaylanmasını bekliyor. Ancak, ETF’lerin Google’ın “Kripto Para Tröstleri” tanımı kapsamına girip girmeyeceği belli değil. Google, The Block’un açıklama isteyen talebine yanıt vermedi.

Güvenlik ve Borsa Komisyonu’nun BlackRock, Bitwise, WisdomTree, Invesco, Fidelity, Valkyrie ve VanEck gibi firmaların başvurularını onaylama, reddetme veya erteleme kararı için bir sonraki son teslim tarihinin Ocak ortasına denk gelmesi bekleniyor.

SEC ayrıca, ABD DC Temyiz Mahkemesi’nin Ekim ayında düzenleyicinin Grayscale’in amiral gemisi GBTC fonunu spot bitcoin ETF’ye dönüştürme teklifini yeniden gözden geçirmesi için resmi bir yetki vermesinin ardından Grayscale’in Bitcoin Trust (GBTC) ürününü de inceliyor.