Fidelity, Spot Bitcoin ETF Hakkında SEC ile Toplantı Yaptı

Estimated read time 2 min read

Fidelity, spot Bitcoin ETF hakkında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile bir toplantı düzenledi. Varlık yöneticisi spot fon için SEC’ye değiştirilmiş bir S-1 formu sundu.

Varlık yönetimi devi Fidelity, düzenleyici kurumun web sitesinde yer alan bir nota göre, önerilen spot Bitcoin ETF hakkında 7 Aralık’ta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile bir toplantı düzenledi .

Fidelity, düzenleyiciye ” Bitcoin” başlıklı bir sunum sundu. Sunumda “Arbitraj ve riskten korunmanın fiziksel yaratımlarla daha verimli olduğu” belirtildi. “Kendi kendini temizleyen ETF piyasa yapıcı firmaları, Kripto İştiraklerine sahip, kendi kendini temizleyen ETF piyasa yapıcı firmalar için Ajans AP’si olarak hareket ederek verimli arbitrajı kolaylaştırabilir. Fiziksel oluşturma ve itfaya izin vermek, tüm katılımcılar için ticaret verimliliğini ve ikincil piyasa fiyatlandırmasını artırmak açısından kritik öneme sahiptir. “

Bitcoin‘in fiyatı, piyasanın SEC’in önerilen spot ETF’ler için incelemekte olduğu başvurulara ilişkin kararına yönelik son adımların ne olabileceğini öngörmesiyle birlikte geçtiğimiz haftalarda arttı. Toplantılarla ilgili dosyalarda ve notlarda yapılan çok sayıda değişiklik arasında, düzenleyiciler ve varlık yöneticileri, teklif edilen fonların onaylanması durumunda nasıl çalışacağına ilişkin teknik yönlere odaklanıyor gibi görünüyor.

Bloomberg Intelligence analisti James Seyffart Cuma günü erken saatlerde X’te VanEck’in önerdiği spot bitcoin ETF’si için değiştirilmiş bir dosya hakkında yorum yaparak “Oluşturma/kullanma dili hem ayni hem de nakdi içeriyor” dedi . “Giderek herkes S-1’lerinde bu seçeneği bırakacak gibi görünüyor, ancak 19b-4 onayları en azından başlangıç ​​için yalnızca nakit yaratmaya izin verebilir.”

Danışmanlık firması The ETF Store’un başkanı Nate Geraci, X’te şunları yazdı : “İşte bu iş akışıyla ilgili önemli açıklama: ‘Not: Kayıtlı Broker Satıcı kuruluşları hiçbir iş akışında paraya dokunmuyor. Bu açıkça SEC’in endişesi.”

BlackRock spot Bitcoin ETF sunumu

SEC ve BlackRock arasında önerilen spot Bitcoin ETF’si hakkında 28 Kasım’da yapılan toplantıda varlık yöneticisi, “Revize Edilmiş Ayni Model Tasarımı” hakkında bir sunum sundu.