Ethereum Name Service (ENS coin) Nedir

Estimated read time 2 min read

ENS, Ethereum tabanlı uygulamalara insanlar için daha kolay erişilmesini ve anlaşılmasını sağlamaktır

Ethereum İsim Hizmeti (ENS), Ethereum blok zincirini temel alan dağıtılmış, açık ve genişletilebilir bir adlandırma sistemidir. ENS, isminiz.eth gibi insan tarafından okunabilen Ethereum adreslerini, Metamask gibi cüzdanlardan bildiğiniz, makine tarafından okunabilen alfanümerik kodlara dönüştürür. Meta verileri ve makine tarafından okunabilen adresleri insan tarafından okunabilen Ethereum adresleriyle ilişkilendiren ters dönüşüm de mümkündür.

Ethereum Name Service’in amacı, İnternet’in Alan Adı Hizmetinin interneti daha erişilebilir hale getirmesine benzer şekilde, Ethereum tabanlı web’e insanlar için daha kolay erişilmesini ve anlaşılmasını sağlamaktır. DNS gibi ENS de, alan adı sahiplerinin alt alan adlarını tamamen kontrol ettiği, alanlar adı verilen, noktalarla ayrılmış hiyerarşik adlardan oluşan bir sistem kullanır.

ENS, Kasım 2021’de, proje tokenını başlatmadan önce adresleri kaydeden kullanıcıları ödüllendiren son derece başarılı bir geriye dönük airdrop ile başladı. Ancak Şubat 2022’de operasyon müdürü tarafından açıkça homofobik tweetler nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.