Bitcoin, 37.000 Doları geçerek 18 ayın en yüksek seviyesine ulaştı

Estimated read time 2 min read

Bitcoin, spot Bitcoin borsa yatırım fonunun onaylanmasıyla ilgili haberlerin etkisi ile yükselmeye devam ediyor.

CoinGecko‘ya göre piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi Bitcoin, bu yazı yazıldığı sırada ~37.900 dolardan işlem görüyordu. Bu sadece 24 saat içinde %6’lik bir artış. Varlık ayrıca son 30 günde %35’in üzerinde artış gösterdi.

Bitcoin en son 18 ay önce bu seviyedeydi. Daha sonra ekosistemdeki en önemli projelerden biri olan Terra’nın patlamasının ardından değer kaybetmeye başladı.

Popüler borsa FTX de dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli kripto şirketi ve projesi daha sonra iflas etti.

Yılın başında Bitcoin, 17.000 doların altında işlem görüyordu. Şu anda %124’ün üzerinde artış var. Ancak hâlâ Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan ~69.000 doların oldukça altında.

Fiyat artışının nedeni, spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanması konusundaki iyimserlikten kaynaklanıyor olabilir.

Bir dizi büyük Wall Street firması, onaylandığı takdirde yatırımcılara fiyatını takip eden hisseler aracılığıyla en büyük kripto para birimine erişim olanağı sağlayacak kendi yatırım araçlarını piyasaya sürmek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuruda bulundu.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’un bu yılın başlarında kendi başvurusunu yapmasıyla Bitcoin ETF’sine yönelik ivme toplandı. JP Morgan analistlerinin yakın tarihli bir raporu, bir spot Bitcoin ETF’nin “büyük olasılıkla” Ocak 2024’te SEC tarafından onaylanabileceğini öngördü.