Arjantin’in yeni hükümetinden Bitcoin için yeşil ışık

Estimated read time 2 min read

Kripto dostu Başkan Javier Milei’nin seçilmesinin ardından Arjantin, Bitcoin ile resmi sözleşmelerde para birimi olarak kullanılabileceğini onayladı.

Arjantin dış ilişkiler ve uluslararası ticaret bakanı Diana Modino, X’te “Arjantin’de Bitcoin ile yapılan sözleşmeler üzerinde anlaşmaya varabileceğinizi onaylıyoruz” dedi. Mevcut yasanın bir maddesini yayınlayarak “Ve ayrıca diğer herhangi bir kripto türü” diye ekledi.

Modino, hükümetin kriptoyla ilgili planlayabileceği yeni önlemler hakkında ayrıntılı bilgi vermekte yetersiz kaldı, ancak dünyanın en büyük kripto para birimine yönelik erken onay, yakın zamanda seçilen Başkan Milei’nin, yerel para biriminin hiperenflasyon ve küresel para birimiyle ilgili ciddi sorunları nedeniyle para politikası hakkındaki görüşleriyle uyumlu.

Btcion kullanımı

Bazı Arjantinliler, yerel pesolarının değeri düştüğü için dijital para birimlerini benimserken, diğerleri hala yasadışı para ticareti yapmayı tercih ediyor.

Onay muhtemelen bazıları için sürpriz olmasa da, Arjantin’in sözleşmelerde bitcoin kullanımını resmi olarak onaylaması, ülkenin potansiyel olarak kriptoyu daha büyük ölçekte benimsemesine yönelik ilk adım olabilir.

Ledn’in kurucu ortağı Mauricio Di Bartolomeo geçen ay Milei’nin seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, ” Arjantinliler çok yakında yasal olarak bitcoin ve stable coin’lerle işlem yapabilecekler.” dedi.