Arbitrum ve Optimism tokenlerine ilgi yüksek

Estimated read time 2 min read

Katman 2 ölçeklendirme çözümüne yönelik tokenlar Arbitrum ve Optimism tokenlerinde ciddi bir fiyat artışına tanık oluyoruz.

Kripto piyasası 2024 yılında yükselmeye devam ediyor ve yatırımcıların ABD’de bir spot bitcoin borsa yatırım fonunun potansiyel olarak onaylanacağı beklentisiyle Bitcoin fiyatı Nisan 2022’den bu yana ilk kez 45.000 doları aştı.

Bu arada, iki ana Katman 2 ölçeklendirme çözümüne yönelik tokenlar Arbitrum – ARB Coin – ve Optimism – OP coin – geçen ay içerisinde ciddi bir fiyat artışına tanık olduk. Her iki token de tarihi yüksek seviyelerine yakın işlem görüyor.

Arbitrum tokenı 2024 yılı ile birlikte artış göstermeye devam ederek 1,83 $ gibi rekor bir seviyeye ulaştı. Coinmarketcap verilerine göre şu anda yaklaşık 2 milyar dolarlık piyasa değeriyle 1,8 dolara yakın bir tutardan alınıp satılıyor.

OP Mainnet’in (daha önce Optimism olarak biliniyordu) yerel tokeni olan OP tokenı, geçtiğimiz Çarşamba günü 4,10 dolarlık rekor yüksek fiyatına ulaştı. O zamandan bu yana token, zirveye yakın seviyelerde işlem görmeye devam ediyor.

Katman 2 tokenleri


Benimsenme açısından ilk iki Katman 2 çözümü olan Optimism ve Arbitrum, Optimistic rollup teknolojilerini kullanır. Kullanıcıların ana Ethereum blok zincirindeki işlemleri gerçekleştirmelerine olanak tanıyarak daha uygun maliyetli bir yöntem sunarlar. ARB ve OP tokenleri bu ağların yönetilmesi için gereklidir.

Geçtiğimiz üç ay boyunca her iki ağda da işlem hacminde bir artış yaşandı.

Arbitrum’da kilitlenen toplam değer, 2,57 milyar dolar ile tüm Katman 2 çözümleri arasında en yüksek değer olmaya devam ediyor. TVL’nin ikinci en büyük Optimistic toplaması (OP ana ağı) 937 milyon doların üzerinde varlığa sahip.