Zen Coin Nedir? Zen Coin yorumu ve geleceği

Estimated read time 2 min read

Zen Coin yani Horizen (ZEN), merkeziyetsiz düğüm (node) altyapısı ile desteklenen, birlikte çalışabilir blockchain sistemidir.

Ölçeklenebilir veri gizliliğine odaklanan bu yan zincir (sidechain) platformu olan Zen Coin, işletmelerin yanı sıra bireysel geliştiricilerin de Zendoo olarak bilinen benzersiz yan zincir teknolojisini kullanarak gizli veya açık blockchain ağları oluşturmasını sağlar.

Horizen, Mayıs 2017 tarihinde kullanıma açıldı ve gerçek dünya senaryolarını hayata geçirerek veri bütünlüğü ve gizliliği sağlamaya çalışıyor. Horizen gizlilik özellikleriyle donatılmış tamamen özelleştirilebilir ve gerçek anlamda merkeziyetsiz olduğunu iddia ediyor. Yapılandırılabilir gelir modelleri, sınırsız sayıda token ve dijital varlıklara sahip blockchain ağları düşük maliyetlerle oluşturulabiliyor.

Horizen, çok katmanlı düğüm (node) sistemi içeren geniş bir ağa sahip. Operatörler toplam blok üretiminin yüzde 20’sini alıyor. Var olan dağıtık düğüm ağı, hem uygulama hem de yan zincir ekosistemlerini çalıştırmak için büyük ölçekli bir altyapı sağlıyor.

Madencilik konusunda ZEN coin, Equihash algoritmasını kullanan ASIC donanımlarıyla çıkarılabilen bir kripto para birimi. Blok ödüllerinin yüzde 60’ı madencilere, yüzde 20’si hazineye ve yüzde 20’si düğümlere ayrılıyor.