Worldcoin fiyat dalgalanmaları OpenAI gelişmelerine eşlik ediyor

Estimated read time 2 min read

Sam Altman ve OpenAI etrafındaki değişiklikler, Altman’ın da kurucularından olduğu Worldcoin kripto projesi tarafından çıkarılan WLD’de önemli fiyat hareketlerini tetiklemiş görünüyor.

Analistler, Worldcoin token’ı WLD’nin son birkaç gün içinde önemli bir dalgalanma yaşadığını ve fiyat dalgalanmalarının Altman’ın OpenAI’deki gönderilmesiyle ilgili haberlerin tetiklediği anlaşıldığını söyledi.

CoinGecko verilerine göre WLD, son 24 saatte %9 artışla işlem gördü. Token geçen hafta yaklaşık %32 oranında arttı. OpenAI’nin CEO’luğu görevinden alınsa da Altman, Worldcoin‘in arkasındaki geliştirici Tools for Humanity’nin kurucu ortağı ve başkanı olarak kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Cuma günü teknoloji dünyası, Altman’ın ChaptGPT’nin arkasındaki ekip olan OpenAI’nin CEO’luğundan alındığı haberi karşısında şok oldu. O zamandan beri göreve geri dönmek için yönetim kuruluyla görüşmelere başladı.

Ancak Pazar gecesi ABD’de OpenAI yönetim kurulu, çalışanlara gönderdiği dahili bir notta Altman’ın işine geri dönmeyeceğini ve Twitch’in eski CEO’su Emmett Shear’ın OpenAI’nin geçici şefi olarak Mira Murati’nin yerine geçeceğini duyurdu. New York Times’ın bir raporuna göre yönetici.

Bloomberg’in bugün bildirdiğine göre Altman’a, OpenAI tarafından reddedildikten sonra, yazılım devinin yapay zeka ekibine liderlik etmesi için, yapay zeka firmasına geri dönüş için baskı yapan OpenAI yatırımcılarından biri olan Microsoft’tan hemen bir iş teklifi geldi.

Microsoft’un başkanı ve CEO’su Satya Nadella bugün, “Sam Altman ve Greg Brockman’ın meslektaşlarıyla birlikte yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma ekibine liderlik etmek üzere Microsoft’a katılacakları haberini paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz” dedi.

WLD fiyatındaki oynaklık
Uzmanlar, OpenAI ile Worldcoin arasında Altman’ın kendisi dışında doğrudan bir bağlantı olmasa da, piyasanın OpenAI’deki olayları bir WLD ticaret sinyali olarak gördüğünü söyledi.

Worldcoin projesinin baş geliştiricisi olan Tools for Humanity, 2019 yılında Altman, Alex Blania ve Max Novendstern tarafından kuruldu. Proje, kullanıcıları iris taraması yoluyla bir World ID’ye kaydolarak kimliklerini çevrimiçi olarak kanıtlamaya teşvik ediyor.