Solana, web3 oyunları oluşturmayı kolaylaştıracak araçlar sundu

Estimated read time 2 min read

Geliştiricilerin Solana’yı oyunlarına entegre etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir araç seti olan Solana Labs tarafından oluşturulan GameShift artık beta sürümü olarak erişilebilir.

Solana Labs, oyun geliştiricilerinin Solana ağında blockchain destekli deneyimler oluşturabilmelerini kolaylaştırmak için yeni bir platform olan GameShift beta lansmanını duyurdu.

İlk olarak Temmuz ayında açıklanan GameShift, blockchain karmaşıklığını perde arkasında ele alan birleşik bir API sunarak geliştiricilerin blockchain desteğinde nasıl kod yazılacağını öğrenmek yerine oyun oluşturmaya odaklanmasına olanak tanıyor.

GameShift Ürün Lideri Davis Hart, yaptığı açıklamada, “GameShift API’sinin blockchain karmaşıklığının üstesinden gelmek için entegre edilmesi ile oyun geliştiricilerin doğrudan oyunlarını geliştirmeye daha fazla kaynak ayırmasına olanak tanıyor” dedi. “Daha da önemlisi geliştiriciler, oyunculara web2 dostu bir deneyim sunarak, kullanıcı edinimini ve katılımını engelleyen yaygın web3 anlaşmazlıklarını hafifletebilir.”

Solana Labs’a göre GameShift, blockchain uygulama ayrıntılarını soyutlayarak derin blockchain uzmanlığına olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Platform, dijital varlık listelemeleri, varlıkların ticareti için oyun içi pazarlar ve USD cinsinden oyun içi satın alımlar için kredi kartı işlemleri gibi özellikleri etkinleştirebiliyorlar.

GameShift, geçmişte web3 oyunlarının oluşturulmasını ve kullanılmasını zorlaştıran teknik engelleri ortadan kaldırarak blockchain tabanlı deneyimlerin benimsenmesini artırmayı amaçlıyor.

Platform, ekosistem ortakları Crossmint, Coinflow ve Metakeep’in desteğiyle Solana Labs tarafından desteklenmektedir. GameShift beta lansmanı, Solana’nın Amsterdam’da düzenlenen yıllık geliştirici konferansı Breakpoint 2023 ile aynı zamana denk geldi.