Solana, altcoin rallisine liderlik ediyor

Estimated read time 2 min read

Solana, Bitcoin’in istikrarlı bir şekilde kazanç sağladığı hafta boyunca Bitcoin dışındaki kripto paralar arasında gerçekleşen altcoin rallisine liderlik ediyor. SOL, geçen hafta tüm sektörün piyasa değerinin %3’ün üzerinde arttığı günlerde diğer kripto para birimlerini geride bırakarak %25’lik bir artış sergiledi.

YouHodler Piyasalar Şefi Ruslan Lienkha, yükselişi yatırımcıların FTX’in önemli SOL varlıklarının geleceği hakkında daha net bir anlayış kazanmasının bir sonucu olarak görüyor. Geçtiğimiz hafta FTX, yaklaşık 122 milyon USD değerinde 5 buçuk milyon SOL’un üzerinde stake işlemi gerçekletirdi.

Ryze Labs Kurucu Ortağı Matthew Graham, son yükselişin Solana teknolojisinin olgunlaşmaya devam ederken algıdaki değişimi yansıttığını düşünüyor.

Solana kripto para birimi, altcoin’lerin bir süredir piyasada aşırı değer kaybından da çok etkilenmediği ve değerini sabit tuttuğu söylenebilir. Solana yaptığı bir çok etkinlik ile hareketli olduğunu fiyatına yansıtmış durumda.


Geliştirme odaklı bir proje olarak öne çıkan Solana, merkeziyetsiz uygulamaları iyileştirmeye yönelik çalışmalarıyla ön plandadır. DeFi ekosistemindeki merkeziyetsiz uygulamaları (DApp), geliştirmeyi hedefleyen bu proje, bir çok önemli yeniliklere öncülük eder. Bu yeniliklerden en önemlisi ise, Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilen geçmişin kanıtı (Proof of History) olarak öne çıkmaktadır.

Solana Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Solana, blockchain ekosisteminde ölçeklenebilir ve kullanılabilir çalışma prensibi ile tercih edilme sebebidir. Kısa işlem süresi ve düşük işlem maliyeti, Solana projesinin avantajları arasında yer almaktadır. Solana hem küçük hem de büyük çaplı kullanıcılara hitap eden çok yönlü bir proje sistemidir.