DRC20 Nedir ve DRC20 Tokenler Nasıl İşler

Estimated read time 3 min read

DRC20, Doge ağındaki Doginals için resmi token standardı olarak benimsenerek ekosistemde ortak bir dil ve birlikte çalışabilirlik sağlar.

Dogecoin ağındaki aktivite artışının sebebi olarak Doginaller, zengin verilerle yazılmış $DOGE parçalarıdır (üzerinde bir sanat eseri bulunan bir dolar banknotu gibi). DRC20, Doge ağındaki Doginals için resmi token standardı olarak benimsenerek ekosistemde ortak bir dil ve birlikte çalışabilirlik sağlar. Doginals, Dogecoin’in değişken blok ödülleri nedeniyle indekslemede önemli bir zorlukla karşı karşıya kaldı ve bu zorluk aşıldı. Bu zorluk, tüm rastgele blok ödüllerinin bir komut dosyası aracılığıyla getirilmesiyle çözüldü. Doginals’ın geleceği eğlenceli ve heyecanlı olacak gibi görünüyor.

Doginaller nedir?

Doginaller, Dogecoin’in temel Dogecoin ağındaki metin veya resim gibi zengin verilerle etiketlenmiş bireysel “Shibe’ler” parçalarıdır. Yeni Doginals drc20 standardı, Dogecoin düğümlerinin her Shibe’a veri yazmasına ve bir Doginal oluşturmasına olanak tanıyor. “Shibe” terimi, Bitcoin eşdeğeri “Satoshi” veya “Sat”ı yansıtır.

Doginals protokolü Shibe’ları numaralandırarak her Shibe’a benzersiz bir kimlik sağlar ve onları işlemler boyunca takip eder. Doginals ismini bu şekilde almıştır. Şibeler, madencilik ve transfer sıralarına göre numaralandırılır. Protokol düzeyinde, Şibeler hâlâ takas edilebilir ve her zaman bir Şibe değerindedir. Ancak dolar banknotları gibi Doginal’in gerçek değeri de üzerindeki yazıya bağlıdır.

Doginal’lerin NFT’lerden farkı nedir?

NFT’ler gibi Doginal’ler de blockchain üzerinde oluşturulan dijital varlıklardır. Bu temel tanımı paylaşsalar da bazı temel farklılıklar onları birbirinden ayırıyor:

Akıllı Sözleşmelere Gerek Yok
Genellikle Ethereum, Solana veya BNB Akıllı Zincir gibi blok zincirlerindeki akıllı sözleşmeler kullanılarak yapılan NFT‘lerin aksine, Doginal’ler doğrudan bireysel Shibe’lara yazılır ve daha sonra Dogecoin blok zincirindeki bloklara dahil edilir. Bir yan zincir veya ayrı bir token gerektirmezler ve bu nedenle Dogecoin’in basitliğini, değişmezliğini, güvenliğini ve dayanıklılığını miras alırlar.

Doginaller Jeton Değildir
NFT’ler tamamen yeni tokenler olarak basılırken Doginal’ler, verileri doğrudan Dogecoin blok zincirine yazılan Dogecoin parçalarıdır.

Doginals Verileri Zincir Üzerinde Saklıyor
Doginal’ler verilerini tamamen zincir üzerinde depolar ve genellikle blockchain‘de barındırılmayan dosyalara referans veren NFT’lerin aksine onları harici saldırılara karşı bağışık hale getirir.

Kayıp Yazıtlar
NFT’ler gibi, cüzdanınıza erişiminizi kaybederseniz Doginals de kaybolabilir. Doginaller istemeden de harcanabilir. Bu nedenle, özel Doginal cüzdanlarını kullanmak çok önemlidir.

Doginaller nasıl yaratılır?

Genellikle madencilik, basım veya Doginals yazma olarak adlandırılan oluşturma süreci, Bitcoin sıra sayılarına benzer ancak Dogecoin blok zincirine uyarlanmıştır. Bu süreç şu anda sezgisel araçlardan yoksun olsa da, birçok proje bu süreci basitleştirmek için çalışıyor ve söylentiler Doge Labs’ın yakında bir Darphane Hizmeti yayınlayacağını söylüyor.