BRC-20 tarzı tokenler Bitcoin dışındaki zincirlere de yayılıyor

Estimated read time 4 min read

Bitcoin’de, bir satoshi (bitcoin’in en küçük birimi) üstüne bir NFT veya token görüntüsü gibi bir veri parçasıyla ilişkilendirildiği yerdir.

Bu, işlemi yaparken kullanılabilen az miktarda veri depolama alanı kullanılır. Bitcoin üzerinde bu şekilde yapılan tokenlara BRC-20 tokenleri denir ve her token kendi koleksiyonunun bir parçasıdır.

ORDI Token, bu hafta başında geçici olarak 1 milyar dolarlık piyasa değerini aştı ve bu dönüm noktasına ulaşan ilk BRC-20 tokeni oldu.

Bunu, bir sonraki heyecan verici memecoin olmayı ümit eden bir dizi başka BRC-20 tokeni takip ediyor. Ancak tuhaf olan şey, Bitcoin’de yerel token desteği olmadığı için geçici bir çözüm yoluyla oluşturulan bu tokenlerin artık yerel tokenları destekleyen diğer zincirlere doğru genişliyor olması.

Diğer zincirlere getirildiğinde bu token standartlarına, Polygon PoS’taki PRC-20 gibi kendi adlarını alır, ancak bu aynı temel fikirdir. Bu tür tokenler arasında Ethereum’daki Ethscriptions, Dogecoin’deki Doginals ve Solana’da Solana Inscriptions olarak yer alıyor.

Bunun ötesinde, NFT’ler aynı yaklaşımı kullanarak yine yerel NFT desteğine sahip diğer blok zincirlerinde de başlatılıyor. Örneğin, Ethereum Punks orijinal CryptoPunk koleksiyonunu kullanarak yeniden yarattı.

BRC-20’ye olan ilgi neden artıyor?

Bu gelişim, bu tokenlerin neden diğer zincirlere yayıldığına dair soruları gündeme getirdi. Bu zincirlerin belirteç oluşturma konusunda kendi yerel desteği vardır, dolayısıyla bu geçici çözümü uygulamalarına gerek yoktur. Ayrıca, bu belirteçler ağ için muhtemelen kötüdür, çünkü blockchain’in veri gereksinimlerini agresif bir şekilde genişleterek ağlarda düğümleri veya doğrulayıcıları çalıştıranların işini zorlaştırırlar.

Bitcoin NFT koleksiyonu Taproot Wizards’ın kurucu ortağı Eric Wall, bu tür tokenlerin popüler olduğunu çünkü token madenciliği sürecine daha geniş katılım sağladıklarını söyledi. Bunun, Bitcoin için kullanılan iş kanıtı madenciliğine biraz benzediğini ve artık ortalama bir insanın erişemeyeceği bir şey olduğunu söyledi.

“BRC-20, SLP-20 veya [Ethereum Virtual Machine] eşdeğeri bir türevin madeni para arzının %100’ünün ihracını bir değil, iki değil, birkaç gün (hatta hatta) spam göndermenizi gerektirecek şekilde yaparsanız, Bu zincirlerden herhangi birinde aylarca!) tam blok olması, artık herkese açık bir ihraç mekanizmanız olduğu anlamına gelir. İş Kanıtı madenciliği düzenlemesine biraz benzer; buna “Boşa Geçen Blok Alanının Kanıtı” diyerek sözlerine devam etti.

Yüksek profilli bir kripto tüccarı ve eGirl Capital’in kurucu ortağı olan HedgedHog, bu tokenlerin daha önce herhangi bir fiyatlandırma ölçütü veya referans noktası olmayan yeni bir sektör olması nedeniyle spekülasyonların muhtemel olduğunu söyledi. “Bunun sadece ayın lezzeti olduğunu düşünüyorum” dedi. “Havaya çıkıyorlar ama bunların hepsi spekülasyon.”

Diğer bir unsur ise inscription tabanlı tokenlarla işlem yapmanın, blockchain üzerinde yerel olarak oluşturulmuş tokenlardan daha ucuz olabilmesidir. Bunun nedeni, örneğin Ethereum’un yerel madeni para eterini (ETH) ve onunla birlikte inscription tabanlı tokeni taşımanın, akıllı sözleşmeler kullanarak Ethereum üzerinde yerel olarak oluşturulmuş bir token kullanmaktan daha ucuz olmasıdır.

Ethscriptions’ın yaratıcısı Tom Lehman, akıllı sözleşmelerin gereksiz ve para israfı olduğunu iddia ederek, “Inscription tabanlı tokenler yerel token desteğine sahip zincirlere doğru genişliyor çünkü yazıt yaklaşımı Akıllı Sözleşmeleri kullanmaktan 10 kat daha ucuz ve aynı derecede merkezi değil” dedi.