BlackRock’ın SEC spot Ethereum ETF başvurusu

Estimated read time 2 min read

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na resmi olarak spot Ethereum borsa yatırım fonu başvurusunda bulundu.

iShares Ethereum Trust olarak adlandırılan ETF, Çarşamba günü geç saatlerde iShares tarafından SEC’ye sunulan Form S-1’de “eth fiyatının performansını genel olarak yansıtmayı” amaçlıyor. iShares markası, BlackRock’un borsada işlem gören fon ürünleriyle ilişkilidir.

S-1 Formu, BlackRock’un iShares Ethereum Trust kuruluşunu Delaware Dışişleri Bakanlığı Şirketler Bölümü’ne kaydettirmesinden bir hafta sonra gelir. Nasdaq’ın önerilen ETF’ye başvurmasından saatler sonra BlackRock’un bir spot eter ETF üzerinde çalıştığını doğruladı.

BlackRock ayrıca bu yılın Haziran ayında iShares Bitcoin Trust’a başvurdu ve bu durum piyasaları hareketlendirdi. SEC şu anda BlackRock’tan biri de dahil olmak üzere birden fazla spot bitcoin ETF uygulamasını inceliyor. Varlık yöneticisinin bitcoin ETF kodu IBTC de Ağustos ayından bu yana Depository Trust & Clearing Corp’un web sitesinde yer alıyor ancak ancak geçen ayın sonlarında fark edildi.

Aralarında Jane Street, Virtu Financial ve Jump Trading’in de bulunduğu büyük ticaret firmalarının, düzenleyici onay alması halinde BlackRock’un önerdiği spot bitcoin ETF’sine likidite sağlamak için halihazırda görüşmelerde olduğu bildiriliyor. Bitcoin’in fiyatı, spot Bitcoin ETF onayı olasılığı nedeniyle geçtiğimiz ay artış gösterdi. Bu ayın başlarında BlackRock CEO’su Larry Fink, Bitcoin fiyatında spot ETF’nin onaylandığını söyleyen yalan bir haberin tetiklediği yükselişin “kriptoya olan bastırılmış ilginin” bir örneği olduğunu söyledi.