Binance’tan Avrupa’da euro için yeni ortaklıklar

Estimated read time 2 min read

Kripto para piyasasının en yüksek işlem hacmine sahip borsası Binance, Avrupa’da itibari para ortağı Paysafe’in borsa ile çalışmayı bırakmasının ardından yeni ortaklıklar kurduğunu duyurdu.

Yaklaşık bir ay önce Paysafe, Avrupa bölgesinde Binance’in itibari para işlemlerine aracılık faaliyetlerini iptal ettiğini duyurdu. Bunun üzerine alternatif şirketlerle bağlantı kuran Binance, dün itibarıyla Avrupa’da itibari para işlemleri için yeni ortaklıklara imza attığını bildirdi:

“Topluluğumuza çeşitli itibari para hizmetleri sunmak için bir dizi yeni düzenlenmiş ve yetkili kuruluşlarla anlaşmalar imzaladık. Kullanıcılara şimdiden yeni hizmetler sunmaya başladık.”

Yeni yapılan anlaşma kapsamında Open Banking ve SEPA/SEPA Instant aracılığıyla euro işlemleri, banka kartları ve fiat bakiyeleriyle kripto alım satımları ve SEPA/SEPA Instant ile kripto alım satımı hizmetleri yer alıyor. Bununla birlikte SEPA’nın Avrupa Birliği’nde nakitsiz euro ödemelerinin 36 ülkeyi kapsadığı bilgisi verildi.

Binance, bundan bir kaç ay önce Avrupa’nın birçok ülkesinde yasal düzenleme engeline takıldı ve bazı ülkelerde faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı. En son İngiltere’de yeni yürürlüğe alınan kripto pazarlama yönetmeliğine takılarak ülkede faaliyetlere başlayamadı ve Birleşik Krallık’ta ikamet eden kullanıcıları kabul edemediklerini açıklamak zorunda kaldı.

Binance, ayrıca yaz döneminde Almanya finansal düzenleyici BaFin’in şirkete kripto saklama lisansı vermemesiyle önemli bir darbe aldı. Bu olumsuz etkilere bağlı olarak geçen ay euro işlemlerine aracılık eden Paysafe desteğini kaybeden borsa, son bildirimine göre bu sorunu yeni ortaklıklarla aşmış gibi görülüyor.